Maksimum Su Gücü Hidrolojik Tahmin ve Enerji Optimizasyonu projesi başarıyla tamamlandı.

TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen proje planlandığı gibi 2013 Eylül ayı içerisinde tamamlandı. Proje kapsamında yer alan hidrolojik model geliştirme ve optimizasyon işlemleri, geliştirilen sistem sayesinde birbirine entegre çalışıp anlık olarak kullanıcıya bilgi akışı sağlamaktadır.

HBV hidroloji modeli tabanlı geliştirilen Beray Hidroloji Modeli'nin akademik alanda ve kişisel kullanılabilmesi amacıyla BHM yazılımı geliştirildi. BHM sayesinde belirli bir havza üzerinde çalışmalar yapılabilir. Havza kaydetme özelliği sayesinde proje dosyaları taşınabilir özelliktedir. Aynı zamanda BHM ile oluşturulan havza çözümlemeleri MARNAS sistemi ile birebir entegre çalışmaktadır.

BHM Yazılımı

MARNAS sistemi ile HES sahipleri 72 saatlik yağmur, sıcaklık ve akım tahminlerini anlık olarak internet sitesinden ya da Iphone/Ipad uygulamasından görebilirler. Sistem, elektrik 'Saatlik Gün Öncesi Fiyatlar' ile hesaplanan akımların optimizasyonunu gerçekleştirerek ertesi güne ait 'Günlük İşletme Senaryosu'nu hesaplar ve kullanıcıya bir gün öncesinden ulaştırılır.

72 saat öncesinden taşkın uyarılarını hesaplayıp kullanıcıya önceden haber veren sistem geliştirildi.

Marnas sisteminin nasıl çalıştığını anlık olarak denemeniz için demo hesabı talep edebilirsiniz.

Demo Talebi

  • Beray Mühendislik
  • 20.09.2013